TRIO PHENJORIPE

mit ANNA DĘBICKA, KATJUSHA KOZUBEK UND NATALIA DĘBICKA


Na całym świecie rozsypane tabory i ludy Cyganów różnią się ją nie tylko obyczajami i potrzebami – także muzyką, tańcem, sztuką poetycką i malarstwem. 

Sinti, Manouch, Kalé Westeuropas to przede wszystkim elegancki Swing Django Reinhardt‘a oraz namiętny taniec i śpiew Flamenco. Bałkany słyną z orkiestr instrumentów dętych i cymbalistów, którymi rumuńscy i bułgarscy Romscy muzycy zdobywają świat. Węgierscy Cyganie podbili serca wielbicieli operetki, inspirując etnicznym folklorem blaszanych kanek i dżwiękonaśladownictwem tzw. ustną perkusją! Jednak Polska i Ruska Roma stworzyły legendarne teatry muzyki cygańskiej oraz show sceniczne, czarując folklorem, tańcem klasycznym i rosyjskimi romansami. Kunszt, który jest podstawowym składnikiem programu nauczania w sławnych rosyjskich szkołach artystycznych i nie może go zabraknąć w święcie...

 

 TRIO PHENJORIPE – tytuł zaczerpnięty z tradycji Romów, jest kompozycją słów oznaczającą mniej więcej „siostrzana jedność”.


 

Trzy artystki Katjusha Kozubek, Anna Dębicka i Natalia Dębicka spotkały się po raz pierwszy w Gorzowie Wielkopolskim jako solistki Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno, jedynego w Polsce profesjonalnego  zespołu cygańskiego – uznanego i wspieranego przez Ministerstwo Kultury.

Zespół Terno, którego członkami są polscy i rosyjscy artyści Romy,podtrzymuje i rozwija dziedzictwo cygańskiej kultury wschodnioeuropejskiej poprzez muzykę, pieśni i taniec.

 

Zgodnie z myślą przewodnią – „kultura tańca jako dialog kultur”, wspólne estradowe występy maja także na celu powielanie i popularyzowanie sztuki Romów w Europie Zachodniej, czego najlepszym przykładem jest projekt PENJORIPE realizowany w Berlinie noszący nazwę ROMANY DANCE SCHOOL.

 

Trzy postacie kobiece - trzy generacje artystycznej biografii – to właśnie jest PHENJORIPE!

 

KATJUSHA KOZUBEK – wokalistka z trzydziestoletnim stażem scenicznym, występując na scenach europejskich z własnym programem jako solistka, tancerka i aktorka, lub gościnnie jako solistka. Repertuar muzyczny Katjushy obejmował zarówno muzyczne kompozycje rosyjskiego i żydowskiego Teatru Muzycznego, jak również szansonetkę, klimatyczne pieśni cygańskie i taniec. Wydała wiele płyt muzycznych, uczestniczyła w Teatrze Radia i Telewizji zarówno w kraju jak i zagranica. Po sukcesie zespołu artystki na Festiwalu ROMANE DYVESA w 2004, nastąpiły solowe występy z Cygańskim Teatrem Muzycznym TERNO.

 

Katjusha, jako zaangażowana Europejka, występując gościnnie w wielu krajach, propagowała cygańską kulturę i sztukę oraz obyczaje Romów. Aktualnie obok występów, jako solistka poświęciła sie kształceniu i reprezentacji nowej generacji młodych ludzi, zamiłowanych w muzyce i kulturze Romów, realizując z powodzeniem jej własny projekt – ROMANY DANCE SCHOOL w Berlinie.

Śpiewająca artystka, tańcząca wokalistka Katjusha.

 

ANNA DĘBICKA – należy do najbardziej znanych i lubianych nauczycielek tańca cygańskiego. Jej uczennice nadały jej przydomek „Królowa Wielkich Spódnic”. Kiedy Anny popularność wzrosła także w Europie Zachodniej, na lekcje tańca przyjeżdżały uczennice z rożnych stron Europy, a także ze świata. Z Teatrem Muzycznym TERNO w Polsce Anna Dębicka jest związana już 16 lat tańcząc w nim jako solistka. Jest popularna także zagranicą, występując gościnnie w rożnych krajach, zachwycają śpiewem i tańcem, który w jej wykonaniu jest odbiciem romantyki i emocji. Anna jako uznana artystka ściśle współpracuje ze Związkiem Romów Polskich, gdzie naucza dzieci i młodzież tańca oraz zachowań scenicznych, ponadto tworzy programy i choreografie festiwalowe współpracując z wieloma oddziałam w Polsce.

 

NATALIA DĘBICKA - córka Anny Dębickiej. Aktualnie kończy Studium Aktorskie wkraczając w ślady mamy, od której wiele sie nauczyła rozwijając swój talent muzyczny i aktorski. Występuje na scenach polskich jako solistka Teatru Muzycznego TERNO, wzbudzając duże zainteresowanie publiczności. Sztuką śpiewu i tańca przekazaną przez utalentowaną mamę, wzbogaconą o własną interpretację artystyczną - to pewna droga Natalii do sukcesu. Natalia nowo rozkwitła róża urocza, dumna i dynamiczna!